Doğru Spor Nasıl Olmalı

Spor Yapmadan Önce

Her insan sağlıklı yaşamak için ve özellikle ilerleyen yaşlarda daha dinç bir hayat sürmek için spor yapması şart. Buraya kadar her şey doğru ama asıl konu her insan spor yapabilir mi ?
İlerleyen bir yaşınız var öncelikle doktor tavsiyelerine uymalısınız. Spor içinde dallara ayrılan bir sürü branş var . Sizin önceliğiniz hangi branş’da vücut yapınıza uygun genelde ileri yaşla’da insanlar fitness ile uğraşmaz. Çünkü vücut artık biraz daha direnç kazanmak için uzun uğraşlardan daha çok kısa ama devamlı olan aktiviteler daha uygundur.
Vücut anatomisi için doktorunuzla iletişime geçin ve vücut yapınız için en uygun spor dallarına yönelin.

Doğru Bir Spor Planı

İlk önce beslenmenize dikkat etmelisiniz. Fazla yağlı ve şekerli ürünlerden oldukça uzaklaşmalı eğer bunu yapamıyorsanız azaltmalısınız.
Birçok birey orta şiddette (hızlı yürüyüş gibi) yarım saatlik günlük egzersizden fayda görebiliyor. Buna zaman ayıramayacakların alışverişe yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak gibi aktiviteler yapması faydalı olabiliyor. 10 ar dakikalık günde birkaç sefer yapılacak aktivite de benzer etki gösteriyor. Kişinin kendine göre rahatsızlık hissetmeyeceğim bir tempoyu ve süreyi tutturması öneriliyor. Egzersiz sırasında olağandışı yorulma her zamankinden fazla terleme ve çarpıntı, baş dönmesi olduğunda hekime başvurması gerekiyor.
Bazı egzersizler sizin sağlık için yapıyor olmanızdan çok sizin sağlıksız bir hal almanıza neden olabilir.
Her zaman dediğimiz gibi kişi kendi doktorudur. Vücut yapınızı ve kendinizi sizin tanıdığınızdan fazla tanıyamaz.
Spor özellikle Beyin; egzersiz sırasında kısa sürede daha iyi çalışmaya başlıyor, dikkat düzeyi yükseliyor, egzersiz sonrası saatlerde de devam ediyor. Yaşlanmayı geciktiren, dinçlik sağlayan büyüme hormonu salgılanıyor. Beyin hücreleri arasında zamanla yeni bağlantılar gelişiyor, hafıza ve öğrenme güçleniyor, parkinson, bunama, felç gibi hastalıklara karşı dayanıklılık artıyor. Morfin benzeri ağrı kesici ve depresyonu engelleyici mutluluk hormonu üretimi artıyor.
Haftada kaç gün hangi sporlar yapılmalı? Haftada toplam 15-25 km, 3-5 kere 4-5 km koşmak veya en az 5 gün 30-45 dakika hızlı yürüyüş başka bir ifadeyle aerobik veya kardiyo (hedef kalp hızının -220’den yaşınızı çıkarın- %65’ine kadar sabit hızda hafif-orta tempolu koşu, yüzme, bisiklet benzeri) egzersiz ideal olarak görülüyor. Ayrıca haftada 3 gün 15 dakika kadar ağırlık çalışma ve Plates benzeri esneklik egzersizleri yapılması öneriliyor.
Hangi yaşta hangi spor yapılmalı? (20’li yaşlardan itibaren…) Sağlık açısından 20-40 yaşlar arası en faydalı olan sporlar ani hızlanma ve yavaşlama ile elastikiyet dayanıklılık gerektiren basketbol, futbol, bisiklet, su topu, yüzme, duvar tenisi, jimnastik, kürek gibi sporlar.
40-50’li yaşlardan itibaren bu tip ağır sporlar haftada 3 günden daha az yapılacak olursa kondisyon eksikliği nedeniyle riskli hale gelebiliyor. Devam edilecekse düzenli olarak haftada en az 3 gün yapılması gerekiyor. Sigara içiliyorsa ağır sporun hiç yapılmaması öneriliyor.
Açlık ve egzersiz biraraya gelince sinerji oluşuyor: Gençlik hormonu da denilen büyüme hormonu salgılanıyor, vücut yağ oranı azalıyor kas oranı artıyor, beyin ve kas hücrelerini yenileyici faktörler üretiliyor, hücrelerin kendi antioksidan üretimi artıyor, beyin fonksiyonları güçleniyor, depresyon geriliyor, güç ve dayanıklılık arttıran Testosteron üretimi hızlanıyor, insulin direnci kırılıyor. Yine de aç olarak yapamıyorsanız egzersiz öncesi meyve tüketimi öneriliyor. Aerobik egzersizden sonra 2 saat geçmeden birşey yemezseniz yağ yakımı devam ediyor ama dayanamıyorsanız protein ağırlıklı bir yemek öneriliyor.
Bağışıklık sistemi güçleniyor, kansere infeksiyonlara, romatizmal hastalıklara karşı direnç artıyor. Büyüme (gençlik) hormonu, mutluluk hormonu, ağrı kesici, iltihap giderici kimyasal maddelerin üretimi, beyin ve sinir sisteminin aktivitesi, cinsel güç artıyor, depresyon, felç, bunama, alzheimer riski azalıyor. Vücutta yeni damarlar gelişiyor, dolaşım sistemi gençleşiyor.
Hiç bir zaman özellikle’de ilerleyen bir yaşa sahip iseniz spor yaparken kendinize yüklenmeyin. Günlük yarım saat bile yapılan spor vücut için bir tetikleyicidir. Alkol ve sigara sizi daha kötü yapar. Kötü alışkanlıkları bırakırsanız daha uzun yaşarsınız!

GÜNDEMSPOR

Gündem Spor İle Birlikte Önemli Haber Başlıklarını Okuyabilirsiniz.

Doğru Spor Nasıl Olmalı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.