Football Manager 2020 En İyi 5 Taktik

Football Manager oynarken alanda galibiyet almak güç bir maksat olabiliyor. Oyunda ekibinizdeki futbolcunun kız arkadaşıyla arasının bozuk olması bile oynayışına tesir edebiliyor. Her ne kadar bu kadar gerçekçilik bazen had bozsa da Football Manager’ın noktası her hengam başkadır. Velev bir oyundan daha ziyadesi olan FM’yi birtakım teknik yöneticilerin bile oynadığı bilinmekte.

Bu kadar önemli seviyede oynanan ve hayran kitlesine sahip olan bir oyunun elbette birçok taktiği de bulunuyor. Biz de bu içerikte oyunun geliştiricilerinden gelen taktikleri sizler için derliyoruz. Gelin Football Manager 2020’nin en yeterli 5 taktiğine daha yakından göz atalım.

Foootball Menager 2020 taktikleri:

  • Sahih kulüp seçimi
  • Uzun vadeli planlar
  • Grubunuza uygun bir taktik/diziliş belirleme
  • Aktarım siyasetini avantaja çevirme
  • Kulüp çalışanlarıyla âlâ bağlar

Sahih kulübü seçimi:

Club Vision özelliğinin oyuna eklenmesi ile birlikte yapmanız gereken şey, bir futbol menajeri olarak felsefenizle en çokça uyuşan kadrosu bulmak. Bildiğiniz üzere artık her ekibi birebir formda yönetemiyorsunuz. Örneğin estetik olarak tatmin eden bir atak futbolu oynamak istiyorsanız, içerisinde 1.90’lık forvete orta baş gol mantığı bulunan bir kadroyla istediğinizi yapamayacaksınız demektir.

Uzun vadeli planlar yapma:

Oyun sizin için önünüzdeki 5 yılı içeren bir gaye listesi oluşturacaktır. Gelgelelim bu gayeleri başarmaktan fazla oyunda nitekim başarılı olabilmek için kulübün her yanına dair uzun vadeli planlar yapmanız gerekiyor. Örneğin oyuncu gelişimini ele alalım. Derhal çabucak Football Manager oynayan herkes, wonderkid alıp onları birer yıldıza çevirmeye bayılıyor. FM 2020 ile birlikte bu oyuncuların kat ettiği ilerlemeyi takip etmek daha kolay bir hâl alıyor. Development Centre (Gelişim Merkezi) kısmını gerçek kullandığınız takdirde tüm genç oyuncuları takip etmeniz mümkün olacaktır.

Uzun vadeli plan yapabileceğiniz bir başka alan ise ekip idaresi. Kadronuzun oynama vadesi istatistiklerine bakarak hangi yeni oyuncuların ne kadar vade almaları gerektiğini görebiliyorsunuz. Bu da sizi aktarımın son gününde panik ile aktarım yapmanızı engelleyerek rahatlatıyor.

Ekibinizi rahat ettirecek bir taktik ve diziliş bulmak

Hazır bir taktiği grubunuza entegre edip oynatmaya çalışma devri artık geçmişte kaldı. Football Manager 2020 ile birlikte ekibinize en yeterli uyan taktiği sizin kurmanız gerekiyor. Gegenpress üzere bir taktik ile rakibin üzerine saldıran düz bir kadro kurmak cazip gelebilir ama ekibiniz buna müsait değilse, seri ilerledikçe sakatlanmalar yahut form düşüşleri görme ihtimaliniz artacaktır.

Yaşlı oyuncu ortalaması yüksek olan takıma sahip bir alt lig kadrosunu yönettiğinizi ele alalım; bu şekil oyunculardan daima atak yapmalarını isteyen bir taktik kurmak ekibiniz için birinci seriden felaket ile sonuçlanacaktır. Bir öbür taktik ise taktiğinizi ekibin başına geçtiğiniz anda belirlemek. Bu sayede dönem öncesinde grubunuza katacağınız bireyleri taktiğe uydurabilir ve ona nazaran antrenman yaptırabilirsiniz.

Bir taktik/dizilişte karar kılabilmeniz için ekibinize münasebetli taktiklerin yanında yeni bir başparmak emojisi bulunuyor. Ayrıyeten ligdeki farklı kadrolara karşı yedek taktikler geliştirmeniz de sizin yararınıza olacaktır.

Kulübünüzün aktarım siyasetini avantajınıza kullanmak:

Football Manager 2020’deki birden fazla kulüp, husus yeni oyuncu aktarım etmeye gelince size bir seri amacı belirler. Bu da oyuncuları belli bir devletten aktarım etmek ya da yalnızca genç oyuncuları aktarım etmek üzere ulaşması güç gayeler olabiliyor. Saf bu amaçlar sizi istediğiniz aktarımı yapmaktan alıkoymuyor. Yalnızca genç oyuncuları aktarım etme amacı ile külliyen wonderkid’lerden oluşan bir kadro kurabilirsiniz.

Misal halde uzun kontrat kısıtlamaları bulunan bir kulüp içerisinde de kadronuzu kolaylıkla yenileyebiliyorsunuz. Şayet aktarım amaçlarına sadık kalırsanız bu da sizin işinize yarayacak ve aktarım bütçesinin artması üzere sonuçlar doğuracaktır. Şayet kendinize aktarım bütçesi geniş, yüksek profilli oyuncuları aktarım etme gücü olan olan güçlü bir kulüp bulacak kadar şanslı olursanız yukarıdakilere çokça aldırmanız gerekmiyor. Alışılmış her vakit bir ekibi dipten alıp doruğa taşımak en zevklisidir…

Kulüp çalışanlarıyla âlâ bağlar geliştirmek:

Football Manager 2020’de kulüp çalışanlarına daha ziyade sorumluluk ve hizmet verebiliyorsunuz. Bu da sizin grubun antrenmanından, genç oyuncu gelişimlerini takipten yahut kontrat yenilemeden muaf edebiliyor. Bu yüzden kulüp çalışanlarına vazife atamayı unutmayın. Olağan bu vaka ucuza patlamıyor, belirtmekte yarar var.

Sonunda bir Webtekno rehberinin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Oyunlar, bilim, umum teknoloji dertlerini içeren, bu ve bunun üzere birçok yararlı içerik ve rehberden haberdar olmak için sitemizi takipte kalmayı ve düşüncelerinizi/önerilerinizi aşağıdaki tefsirler kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın 🙂

GÜNDEMSPOR

Gündem Spor İle Birlikte Önemli Haber Başlıklarını Okuyabilirsiniz.