Football Manager 2020 Nasıl Bir Oyun?

Şayet daha önce Football Manager oyunlarını hiç oynamadıysanız, size minik bir haberlendirme yapmak isterim. 1. oyunu 2004 yılında, Football Manager 2005 ismiyle çıkan bu seri, aslında çok daha uzun bir geçmişe sahip. Bir numara olarak Championship Manager ismiyle piyasaya sürülen oyun, 2003 yılında geliştiricilerin Eidos’tan ayrılmasıyla farklı bir noktaya evrildi. İsim hakları Eidos’ta kalırken, Sports Interactive yeni oyunu FM’yi SEGA çatısı altında geliştirmeye başladı. Yıllar uzunluğu Eidos tekraren FM ekibine rakip oyun çıkarma teşebbüsünde bulunsa da, böylesine geniş bir olguyu oyunculara gerçek bir halde aktarmayı başaramadı.

Yıllar uzunluğu en çok satan spor oyunları arasında ortam alan Football Manager serisi, son yıllarda çağa da ayak uydurarak oyunun mobil ve tablet versiyonlarını da satışa sürmeye başladı. Football Manager 2020 ise hem umumi makbul FM deneyimini akıllıca halde verebiliyor hem de oyunculara pek çok yeni seçenek ve detayın kapılarını açıyor.

Football Manager 2020 münhasıran oyunu uzun periyodik oynayanlar için bedelli geliştirmeler içeriyor. Artık çok daha net gayeler koyabiliyor ve kulüp yönetimi ile nizamlı içtimalar yapabiliyorsunuz.Başarılı olmak için tek yapmanız gerekenin taktik oluşturup, gerçek öbekle saha çıkmak olduğu FM periyotları artık geçmişte kaldı. Artık çok daha stratejik, rasyonel ve akılcı kararlar vermeniz gerekiyor.

Tüm bu yeni özellikler aslında ter bir noktada, Klüp Vizyonu’nda toplanıyor. Burada geliştirilen yapay zekanın da tesiriyle, her an yeni kararlar almak ve onları geniş devir aralıklarına yaymak zorundasınız. Klüp sahibi ya da başkanı size her periyot yeni talepleri iletirken, bu talepleri mahalline getirip, getirmemek büsbütün size kalmış. Bu talepleri mekanına getirmek sizin kariyenizin şekillenmesi açısından pahalı rol oynayacak. Yani artık her sene başı yavan bir e-posta ile sizden birincilik isteyen klüp yetkilileri yok. Onun tarafına emeller koyan ve sizi bu gayeye ortak eden bir yönetim var.

Klüp Geneleği ve vesair özellikler hep bu vizyon mekaniklerine hizmet ediyor. Tekrar de bu geliştirmeler Casual dediğimiz günlük kullanıcılara pek hitap etmiyor. Şayet 10 yılın üzerinde bir menajer kariyeri oluşturmak, kendi efsanenizi oluşturmak istiyorsanız bu özellikler çok hoşunuza gidecek. Ama gayrı türlü sizin için fazladan menü ve karmaşa manasına geliyor.

Yeni Gelişim Merkezi ise münhasıran genç oyuncuların kümeye kazandırılmasında çok tesirli bir alan. Burada genç yetenekleri sahih gayelere yönlendirerek, şahsî antremanlar atayabiliyor ve onlarla şahsi meydanlar oluşturabiliyorsunuz. Bir genç oyuncuyu yetiştirmek, ana saha konumuna alıştırmak ve yönelimlerini belirlemek çok uzun bir süreç. Lakin bu süreci muvaffakiyetle atlattıklarında sahiden çok pahalı genç oyunculara kavuşuyorsunuz.

Oyun motoru ise geçtiğimiz yıl ile neredeyse tıpkı. Karakter ve saha modellemeleri bir ölçüde düzgünleştirilmiş fakat o kadar. Şayet FM’den FIFA ve PES kalitesinde 3 boyutlu grafikler bekliyorsanız, bu asla olmayacak. FM sistem kaynaklarını halihazırda çok yoran bir oyun. Kullandığınız veritabanının boyutuna nazaran sisteminizde ne kadar şık çalışabileceği de yıldızlar eşliğinde belirtiliyor. Lakin iş grafik kalitesine geldiğinde, Football Manager hiç bir vakit bu bahiste savlı olmadı. Muhtemelen çok düzgün grafikli bir FM oyunu da göremeyeceğiz.

Tekrar de şayet daha önce FM oyunları oynamadıysanız rehberleri sonuna kadar açarak nerede ne yapmanız gerektiğini basitçe öğrenebilirsiniz. Elbette öğrenmek yetmiyor, bunları pratiğiniz da gerekiyor lakin en azından karmaşık ötesi menülerde bu sayede hayatta kalabilirsiniz. Oyunun külliyen Türkçe metin desteğine sahip olması da bu noktada kıymetli bir artı. Onbinlerce satır metin bilhassa İngilizce bilmeyen oyuncular için çok büyük bir sorun oluşturabilirdi.

GÜNDEMSPOR

Gündem Spor İle Birlikte Önemli Haber Başlıklarını Okuyabilirsiniz.